Product >> Cable Assembly >> RG316 Series
Isis Technology provide different kinds of RF cable and assembly. You can select cable type, connector type and different length of the cable. All cable assembly are 100% tested before ship to customer.
Customize your cable.
![]()
JS0_150316-S4X
| Cable Color | Orange |
| Cable Type | RG316/U Coaxial Cable |
| Connector Type | SMA / SMA |
| Frequency Range | 0 ~ 6 GHz |
| V.S.W.R. | < 1.30 |
| Insulation Resistance | 3000 Mega Ohm/km min. |
| Dielectric Strength | AC 1000V/min. |
| Rating Temp Voltage | 30V |
| Impedance | 50 ohms |
| Drawing | Download |
![]()
JS1_100316-T1X
| Cable Color | Orange |
| Cable Type | RG316/U Coaxial Cable |
| Connector Type | TNC / SMA |
| Frequency Range | 0 ~ 6 GHz |
| V.S.W.R. | < 1.30 |
| Insulation Resistance | 3000 Mega Ohm/km min. |
| Dielectric Strength | AC 1000V/min. |
| Rating Temp Voltage | 30V |
| Impedance | 50 ohms |
| Drawing | Download |
![]()
JS2_15236O-M4X
| Cable Color | Orange |
| Cable Type | RG316/U Coaxial Cable |
| Connector Type | SMA / MCX |
| Frequency Range | 0 ~ 6 GHz |
| V.S.W.R. | < 1.30 |
| Insulation Resistance | 3000 Mega Ohm/km min. |
| Dielectric Strength | AC 1000V/min. |
| Rating Temp Voltage | 30V |
| Impedance | 50 ohms |
| Drawing | Download |
![]()
JF2_140316-FP3
| Cable Color | Orange |
| Cable Type | RG316/U Coaxial Cable |
| Connector Type | F Jack / PCB Connector |
| Frequency Range | 0 ~ 6 GHz |
| V.S.W.R. | < 1.30 |
| Insulation Resistance | 3000 Mega Ohm/km min. |
| Dielectric Strength | AC 1000V/min. |
| Rating Temp Voltage | 30V |
| Impedance | 75 ohms |
| Drawing | Download |



